Blog o rodině
V=N Mystika
Ricky Maty
Ženy a muži
Práce zábavou
ŘízeníRozvody a sítěKe stažení, zdarmaJak přežítPráce s kamenemSlovanská unieExcel
křídla index černý
flekatý index modrý
svmodrý index černý
smrtihlav index černý
fešák index černý
fialový index černý
fialový index černý
flekatý domácí sítě
flekatý mail
Úvod stránek
Mapa stránek

Domácí sítě

Domácí sítěDomácí rozvodyZapojení RJ45 a RJ11Berevné schéma RJ45 a RJ11
HomeplugPropojení 2 PCSchodišťové přepínačeRozvodné skříně HR,SR,URInformační systémy

Zapojení RJ45 a RJ11

Pro zapojení neboli krimpování konektorů potřebujeme kabel požadované délky, krimpovací kleště, konektory RJ45 nebo RJ11 a volitelně krytky.
Pro domácí rozvody od přístupového bodu operátora(provider) k modemu používáme sdělovací SYKFY kabel zakončený zásuvkou s otvorem pro konektor RJ11. Pro zapojení modemu k telefonní zásuvce operátora se používá telefonní kabel s konektory RJ11.
Pro domácí rozvody od modemu(routeru ...) k zásuvkám pro PC(settopbox ...) používáme UTP(STP) kabel.

        

Nejdříve navlékněte krytky pokud je máte. Pomocí krimpovacích nebo štípacích kleští odstraňte izolaci v délce cca 3 cm. Připravte vodiče podle barevného značení ve vedlejší kapitole "Barevné schéma RJ45 a RJ11".

                          

Po stisknutí krimpovacími kleštěmi je kabel s konektorem připraven k použití. Na obrázku se zásuvkou je vidět konektor s plastovou pojistkou, která slouží jako zábrana proti samovolnému uvolnění kabelu ze zásuvky nebo modemu ... Nejčastějším důvodem pro nové krimpování je vylomení této pojistky. Při přerušení vodiče v kabelu je možné vodič spojit konektorem jednoduchým mechanickým spojením např. 3M Scotchlok UY2 Connector, viz. obrázek.

                          

Trocha teorie

Při vytváření domovních rozvodů se používá kroucená dvoulinka (anglicky Twisted pair - TP). Umožňuje pouze dvoubodové spoje. Pro propojení více než dvou zařízení je nutný hub, switch nebo router ke kterému je každé zařízení připojeno samostatným TP kabelem. Topologie sítě je hvězdicová s hubem, switchem nebo routrem uprostřed.

Rozvod kroucené dvojlinky se nazývá strukturovaná kabeláž. Jednotlivé zásuvky jsou propojeny s rozvaděčem samostatným kabelem. Délka kabelu je maximálně 100 metrů. Používáme limit 90 metrů a 10 m na propojení mezi zásuvkou a koncovým zařízením. Ethernet s kroucenou dvojlinkou se označuje příponou T nebo TX.
Existují UTP - nestíněné a STP - stíněné kabely. Ty jsou odolnější proti rušení. Strukturovaná kabeláž se dělí podle elektrických a přenosových vlastností na kategorie. Kategorie určuje šířku přenosového pásma.
Přenosové rychlosti nejčastěji používaných standardů pro Ethernet jsou pro 100 Mbit - 8MB/s a 1 Gbit - 40-60MB/s.



Schéma zobrazuje řešení ve větším objektu nebo ve firmě.