Blog o rodině
V=N Mystika
Ricky Maty
Ženy a muži
Práce zábavou
ŘízeníRozvody a sítěKe stažení, zdarmaJak přežítPráce s kamenemSlovanská unieExcel
křídla index černý
flekatý index modrý
svmodrý index černý
smrtihlav index černý
fešák index černý
fialový index černý
fialový index černý
flekatý domácí sítě
flekatý mail
Úvod stránek
Mapa stránek

Domácí sítě

Domácí sítěDomácí rozvodyZapojení RJ45 a RJ11Berevné schéma RJ45 a RJ11
HomeplugPropojení 2 PCSchodišťové přepínačeRozvodné skříně HR,SR,URInformační systémy

Propojení 2 PC

Propojení 2 počítačů pomocí kříženého kabelu umožňuje vytvořit nejjednoduší domácí síť. Novější síťové adaptéry provádějí „křížení“ automaticky, zjistí-li, že jsou přímo připojeny k jinému síťovému adaptéru pomocí nekříženého kabelu.

Nemusíme mít žádného poskytovatele (provider) pro připojení. Obecně nemusíme mít vůbec připojení k internetu. Toto propojení je vhodné pro sdílení složek a souborů, pro zálohování dat nebo třeba hraní her.
Pro funkční propojení je třeba provést NASTAVENÍ, OVĚŘIT PROPOJENÍ a NASDÍLET na obou počítačích požadované SLOŽKY.

Nastavení

V počítači otevřeme Ovládací panely, zvolíme Centrum síťových připojení a vybereme Změnit nastavení adaptéru. Zvolíme Připojení k místní síti, které odkazuje na síťový kabel.
Popis odpovídá nastavení u operačního systému Windows 7. U jiného OS se zobrazení může lišit, ale bude obdobné.

Myší nebo kurzorem zvolíme Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a stiskneme tlačítko Vlastnosti.Do pole IP adresa: napíšeme 192.168.1.1 (nebo 192.168.0.1). Poté stiskneme tabulátor nebo napíšeme do pole Maska podsítě: 255.255.255.0
Na druhém počítači postupujeme obdobně, ale do pole IP adresa: napíšeme 192.168.1.2 (nebo 192.168.0.2).

 

Po potvrzení tlačítkem OK uzavřeme ovládací panely.

Příkaz ping

To, že jsou oba počítače propojeny, že se "vidí", ověříme příkazem "ping" z příkazového řádku. Stiskneme Start napíšeme cmd a potvrďíme tlačítkem Enter. Nebo stiskneme Win + R, napíšeme cmd a potvrďíme OK.Napíšeme ping, mezeru, zvolenou IP adresu a stiskneme Enter. Příkaz ping testuje funkčnost v TCP/IP sítích. Odešle dotaz na specifikovanou IP adresu a čeká, zda mu dané zařízení odpoví.Čím nižší je odezva v ms, tím vyšší je kvalita připojení. Problematika příkazu ping a odezvy je podrobně popsána na internetu.V případě, že není vyjádřena odezva v milisekundách (1ms ...), ale výrazem "Vypršel časový limit žádosti.", pak není propojení funkční. Příčinou může být chybně napsaná IP adresa v příkazu ping, vadný kabel nebo vadná síťová karta v počítači.
Po ověření propojení mezi počítači je třeba nastavit sdílení složek.

Nastavení všech adaptérů a připojení v počítači je možné ověřit příkazem ipconfig/all opět z příkazového řádku - viz cmd ... Využití tohoto příkazu je opět možné dohledat na inetrnetu.

Zobrazení sdílených složek

Nejdříve zjistíme název počítače u kterého mají být složky sdíleny. Na ploše bývá ikonka s názvem počítač. Klikneme na ni pravým tlačítkem myši a zvolíme vlastnosti. Zde si můžeme název počítače přečíst.Pokud ikonu Počítač na ploše nemáme, pak stiskneme Start a do pole vyhledat, zadáme slovo Počítač. Po vyhledání opět klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme vlastnosti.Nyní stiskneme tlačítko Start a do pole Vyhledat napíšeme \\jméno_počítače (tedy to nalezené, např. novakoviPC)Po potvrzení klávesou Enter uvidíme sdílené složky.Další možností je stisknout Start - Ovládací panely, zvolit Nástroje pro správu, vybrat Správa počítače a poté kliknout na Sdílené složky.Nastavení a vypnutí sdílených složek

Zvolíme Start, poté Počítač a vybereme požadovanou složku.

 

Klikneme na ni pravým tlačítkem myši a vybereme Vlastnosti. Přejdeme na záložku Sdílení a vybereme Rozšířené možnosti sdílení. Zaklikneme Sdílet tuto složku. Stiskneme OK a uzavřeme.Vypnutí sdílení této složky provedeme stejným postupem. Odklikneme Sdílet tuto složku.

K nastavení nebo vypnutí sdílení složek je možné použít i Total Commander nebo jiný souborový manažer.Při otevírání sdílené složky nebo manipulaci se soubory z PC s OS Windows XP na PC s OS Windows 7 budeme požádáni o jméno a heslo. Jako jméno zadáme název účtu a heslo jako při přihlašování po zapnutí počítače. Použijeme účet s oprávněním administrátor.

Jednoduše a přehledně zobrazené konfigurace WIFI a sítí v domácnosti - Digitální střepiny