Blog o rodině
V=N Mystika
Ricky Maty
Ženy a muži
Práce zábavou
ŘízeníRozvody a sítěKe stažení, zdarmaJak přežítPráce s kamenemSlovanská unieExcel
křídla index černý
flekatý index modrý
svmodrý index černý
smrtihlav index černý
fešák index černý
fialový index černý
fialový index černý
flekatý domácí sítě
flekatý mail
Úvod stránek
Mapa stránek

Domácí sítě

Domácí sítěDomácí rozvodyZapojení RJ45 a RJ11Berevné schéma RJ45 a RJ11
HomeplugPropojení 2 PCSchodišťové přepínačeRozvodné skříně HR,SR,URInformační systémy

Domácí rozvody

Při realizaci domácích rozvodů je vhodné zkombinovat vedení pro datové i koaxiální kabely a vzít do úvahy i elektrické rozvody.

Datové kabely

Můžeme zvolit mezi stomegabitovou sítí, nebo rovnou gigabitovou. Protože nároky na přenesovou kapacitu stoupají a náhrada a protažení kabelu je časově a fyzicky náročnější, nebudu se zabývat kabelem pro 100 Mb/s, ale rovnou pro 1 Gb/s. Kabel pro gigabit je kategorie 5, dnes spíše 5e. Můžeme použít i kabel kategorie 6 s celkovým stíněním, ale nižší ohebností. Použijeme ho tam kde hrozí velké rušení okolními kabely, pro větší vzdálenosti(50 a více m) nebo pro napájení IP kamer po ethernetové síti (POE). Ceny kabelů se liší podle koupených metrů. U klubka 305m je cena na metr levnější než u klubka 100m. Není vhodné kupovat kabel po metrech.

Koaxiální kabely

Koaxiální rozvody připravíme do každé místnosti kde je možné v budoucnu využít televizi. Kabely ukládáme do husích krků nebo do lišt. Husí krk zvolíme o něco větší než je koaxiální kabel kvůli možnosti přidání dalších kabelů v budoucnu. U lišt přihlédneme také k možnosti přiložení dalšího kabelu. U husího krku si ohlídáme ohyby a při větších vzdálenostech dáme protahovací krabice. Pro příjem signálu přes satelit nebo digitální televizi připravíme na půdě kabel pro zásuvku 220V pro napájení zařízení a zelenožlutý drát CY o průřezu 16 mm a více. Je vhodné použít koaxiální kabel s malým útlumem. Např. Belden H121 nebo pří delších a satelitních rozvodech Belden H125.

Orientační schéma

s možností vedení datových i koaxiálních kabelů v místnostech a přenosem dat pomocí elektrické sítě.

Červená barva zobrazuje možné vedení ethernetových (datových) kabelů, zelená barva koaxiálních kabelů, modrá homeplug. Čísla 6 x apod. zobrazují počet zásuvek v daném místě.

Jednoduše a přehledně zobrazené konfigurace WIFI a sítí v domácnosti - Digitální střepiny