Blog o rodině
V=N Mystika
Ricky Maty
Ženy a muži
Práce zábavou
ŘízeníRozvody a sítěKe stažení, zdarmaJak přežítPráce s kamenemSlovanská unieExcel
křídla index černý
flekatý index modrý
svmodrý index černý
smrtihlav index černý
fešák index černý
fialový index černý
fialový index černý
flekatý domácí sítě
flekatý mail
Úvod stránek
Mapa stránek

Domácí sítě

Domácí sítěDomácí rozvodyZapojení RJ45 a RJ11Berevné schéma RJ45 a RJ11
HomeplugPropojení 2 PCSchodišťové přepínačeRozvodné skříně HR,SR,URInformační systémy

Barevné schéma RJ45 a RJ11 - barvy vodičů a jejich uspořádání

Možnosti zapojení kroucené dvoulinky.Schéma znázorňuje 2 možné typy propojení s koncovkou RJ45 mezi počítačem a modemem, hubem, switchem nebo routrem.

Piny(pozice) 1, 2, 3 a 6 se používají pro přenos 10 a 100 Mb ethernetu. Piny 5 a 6 modrý pár byl pro připojení telefonu. Při zapojení koncovky RJ11 do zásuvky RJ45 dojde k propojení A-B vodičů na modrý pár zásuvky.
U gigabitového ethernetu se užívá všech 8 pinů(pozic).
Je možné sehnat, koupit nebo nakrempovat kabely, které mají obsazené právě jenom pozice 1, 2, 3 a 6. Při přenosu 10 a 100 Mb ethernetu můžeme tedy použít kabel se čtyřmi vodiči. Nevýhodou je, že v případě přerušení některého drátu nemáme rezervu.
Pokud změníme pořadí párů, ale na obou koncích kabelu bude v koncovkách značení shodné bude spojení funkční.

Propojení počítač - počítač pomocí kříženého kabelu.Novější síťové adaptéry provádějí „křížení“ automaticky, zjistí-li, že jsou přímo připojeny k jinému síťovému adaptéru pomocí nekříženého kabelu.
Prohozený je oranžový pár se zeleným - piny(pozice) 1+2 a 3+6. U gigabitového ethernetu navíc modrý pár s hnědým - piny(pozice) 4+5 a 7+8.

Propojení telefonního kabelu RJ11 spojujícího modem s telefonní zásuvkou.Je možné se běžně setkat s kabely, které mají páry rozděleny na modrý vodič s čistě bílým vodičem a oranžový vodič s čistě bílým vodičem. Pro přenos se využívá pouze jeden pár. 2 pár se dá použít jako rezerva při špatných přenosových vlastnostech 1 páru. Je zvykem zapojovat modrobílý pár na 2 a 3 pin(pozici), které provádí propojení mezi zásuvkou a modemem. Pokud použijeme na 2 a 3 pinu na obou stranách kabelu oranžový pár bude spojení také funkční. Pozor na záměnu bílých vodičů.