Blog o rodině
V=N Mystika
Ricky Maty
Ženy a muži
Práce zábavou
Všechno = NicOdkazy
hnědý index modrý
žlutavý index černý
hnědý V=N
hnědý
Úvod stránek
Mapa stránek

Všechno = Nic

V = NModlitbaDefinicePoznáníMožnostiZpůsobKonáníChápání
OmezeníSubsystémPozadíOvlivněníProžíváníPropojeníMyšlenkyPránajáma
PratjaharaSebevládaMocMůj synSouvislostiKrásaMorálkaOsobnost
Zkušenosti

Výběr způsobu života a náhledu na něj

Mohu si vybrat dobro a radostné prožívání nebo zlo a utrpení. Mohu si vybrat poznání a tím spokojenost nebo dogmata a idealismus a tím stálou nespokojenost s někým a něčím. Mohu si vybrat radostné pociťování a tím harmonii nebo se nechat citově ovlivňovat událostmi a děním a trpět rozháraností.
Také mohu tvrdit, že má momentální, životní situace je objektivně taková nebo jinaká. Nemohu si tedy vybrat, ale musím stále něco řešit. Jsem vlečen událostmi a osudem. Ve skutečnosti mou životní situaci řešilo, podobně řeší, nebo bude řešit tisíce jiných lidí. Není tedy ničím výjimečná.
Já jsem ten, kdo vytváří hodnocení a tvrzení. Tato hodnocení a tvrzení platí samostatně, najednou i v různých kombinacích.

Všechny hodnotové systémy jsou omezené i dokonalé. I tento výše popsaný. Jsou pouze součástí něčeho. A jsou zároveň součástí všeho i ničeho.

Štěstí a spokojenost

Co jsi schopen vnímat, ať už jsi kdekoliv? Zastav se, buď v klidu a pozoruj. Vědomí sebe. Tělo. Dech. Mysl. Smysly - vidíš, slyšíš, čicháš, chutnáš, hmatáš. Prožíváš.
Co jsi schopen vnímat, ať už konáš cokoliv? Vědomě pozoruj.
Vědomí se chopí vůle a inteligence. Tělo je v pohybu. Dech mění rytmus námahou. Mysl užívá intelktu směrem k požadovanému cíli. Smysly zprostředkují obraz měnící se reality. Prožíváš.
Představ si svou sociální situaci (běžný život). Jak ji prožíváš? Je štěstí spojeno s tím, co považuješ u sebe i jiných za objektivní situaci? Prožívají ostatní svůj život stejně jako ty? Jak to, že ve stejné situaci je někdo šťastný nebo spokojený a jiný ne? Vjem štěstí nebo spokojenosti je subjektivní volba.
Štěstí tj. Prožívání můžeš vědomě oddělit od objektivní situace, tj. od své sociální situace (běžný život). Svobodná volba a vůle nebo sebevláda ti umožnují manipulovat s prožíváním. Nedovol aby z podvědomí vystupovaly různé emoce. Nedovol aby se v mysli objevovaly různé obrazy, vjemy nebo myšlenky navozující různá prožívání nebo hodnocení situací.
Čím více jsi schopen přerušit vztahy se světem, tím menší vliv má subjektivní prožívání. Přerušení vztahu se světem tě nezbavuje odpovědnosti. Splň svoje povinnosti a buď bezdůvodně šťasten nebo spokojen.

Pocit štěstí bývá podrobován zkouškám, jež je možno překonat tím, že se člověk vědomě drží vůlí v pocitu duševní volnosti a bezstarostnosti.

R.G. 4. října 2017 18:00 navečer