Blog o rodině
V=N Mystika
Ricky Maty
Ženy a muži
Práce zábavou
Všechno = NicOdkazy
hnědý index modrý
žlutavý index černý
hnědý V=N
hnědý
Úvod stránek
Mapa stránek

Všechno = Nic

V = NModlitbaDefinicePoznáníMožnostiZpůsobKonáníChápání
OmezeníSubsystémPozadíOvlivněníProžíváníPropojeníMyšlenkyPránajáma
PratjaharaSebevládaMocMůj synSouvislostiKrásaMorálkaOsobnost
Zkušenosti

Pochopení pozadí našich názorů a zkušeností v souvislosti s prožíváním emocí

Když budu klást otázky a ptát se na důvody vlastního chování a myšlení dostanu se k určitým názorům. Pokud se budu ptát na původ těchto názorů, dostanu se k dalším názorům a zdůvodněním. Takto budu pokračovat až do místa, kde zjistím, že nevím, že to neumím vysvětlit, že to tak cítím. Je jedno, zda se ptám sám sebe nebo někoho jiného. Naše myšlenky a názory ve skutečnosti vychází z emocí a nevědomí. Myslím, že neznám člověka, který by dokázal zdůvodnit vlastní motivaci, vlastní názory a chování. Ovládají mne emoce a podvědomí. To, co vlastně neznám.
Z praktického hlediska jsem v životě při kontaktu s různými lidmi, situacemi a názory vystaven emocím. Mohu si položit otázku. Proč jsou moje emoce různé? Proč jsem na prožívání emocí tak závislý? Ovládají mne emoce anebo si mohu vybrat, které emoce jsou pro mne vhodné? Nesnaží se mne přes emoce ovládat jiní a nechci přes emoce já ovládat ostatní? Myslím, že je vhodné stanovit si, které emoce budu prožívat a umožnit ostatním jejich vlastní prožívání. Vzniká zde vhodný morální postoj.
Názory jsou velmi proměnlivé. Jaká je jejich hodnota? Chování v mnoha případech není podloženo názory, ale rozhodnutím na základě zkušenosti. Zachoval jsem se tak proto, že jsem se tak zachoval. Příklad 1: zkušenost a prožívání mne přivedou k rozhodnutí, abych se schoval před deštěm. Příklad 2: pokud dostanu dotaz, zda kostka projde čtvercovým nebo kulatým otvorem, vyjádřím názor, že čtvercovým. Vyzkoušel jsem si to metodou "pokus omyl" a považuji to za samozřejmé. Příklad 3: pokud dostanu dotaz, zda je vhodné vydělávat dost peněz a zabezpečit dobře rodinu, nebo je vhodnější vydělávat méně peněz a věnovat se rodině a výchově, vyjádřím domněnku. Tato domněnka se bez zkušeností těžce promění v ověřitelný názor. Ve skutečnosti mohu říci, že většina názorů a postojů se neopírá o sdělenou pravdu a doložitelné poznání, ale o zkušenosti které mohou nebo musí opakovat i jiní.
Je vhodné nemít žádný názor, ale spíše kladný emocionální postoj (stav) a v konkrétní situaci udělat konkrétní volbu.