Reinhold Glos 3

Reinhold Glos   
Na obrázku je Reinhold Glos ve věku kolem 20 až 25 let.

Můj otec Reihold Glos je synem Antonína a Heleny Glosových (5, 6). Pocházel ze 7 dětí: Tonda, Alois, Růžena, Günter, Jindra, Reinhold, Jana. Reinholdovi někteří říkali Rendo.

Příběhy, historky, vyprávění.
Mimo sedmi dětí měl děda, tedy Antonín Glos dalšího syna. Otec byl se svým nevlastním bratrem dokonce na vojně. Reinhold se svému otci podobal. Já mám také nevlastního bratra Michala. Je zajímavé, že každý z bratrů jsme jiný. Já mám černé vlasy a hnědé oči, Renda má černé vlasy, modré oči a ryšavé vousy. Michal je modrooký blonďák.
Otec se narodil ve válečném roce 1942 v Německu v malé vesnici. Proto má německé jméno. Jeho matka Helena Glosová pracovala ve velkých hotelech V Holandsku jako kuchařka. Otec Antonín Pracoval jako horník v Porůří v Německu. Původně měli v Německu zůstat. V Německu ale byla po válce bída. Helena se prohlášením o tom, že je češka postarala o přestěhování do českého pohraničí, kde dostali po odsunutých němcích v Habartově vilu.
Otec rád jedl ale také uměl velmi dobrá jídla uvařit. Když jsem byl menší, vídal jsem ho obědvat na několika talířích. Na jednom měl nerozkrájený knedlík, na druhém zelí, na třetím maso a na čtvrtý jídlo postupně doplňoval a jedl. Také si pamatuji, že snídani nechystal stylem jedna koupená buchta pro všechny a čaj, ale vše připravil formou švédského stolu. Mohli jsme si vybrat mezi sladkostmi jako med, marmeláda, nutela, nebo vajíčka se slaninou nebo jenom rozpečený chleba s máslem......
Když byl otec na vojně chtěl za mamkou do Znojma. Sloužil někde poblíž. Bohužel nedostal "opušťák" tj. povolení k odchodu z kasáren. Z kasáren odešel bez svolení a cestou navíc ukradl motorku. Snad aby se stihl včas vrátit. Bohužel ho chytili. Skončil ve vojenském vězení v Sabinově. Nevím jakou dobu byl ve vězení ani zda musel vše nasluhovat. Vzpomínám si, že mi vyprávěl jak přišel na vojnu ke stavebnímu praporu a měl nastoupit jako kuchař. V kuchyni, kam dorazil, pracovaly samé ženy. I přesto, že uměl vařit, tak mu řekli: "tady se posaď a dívej se". Musela to být velice hezká služba když dělal jenom ochutnávače.
Mein Vater Reinhold in Deutschland geboren wurde. In einem kleinen Dorf. Er konnte Tschechisch aber auch Deutsch sprechen. Sein Vater, mein Opa, hat nur Deutsch gesprochen. Un ich? Ich lerne Deutsch seit zwei Jahren.