Alois Glos 65

Alois Glos   
Svatba Aloise Glose s Jarmilou Glosovou

Stojící zleva je Tonda Glos s právě těhotnou manželkou Valerií. Vedle otec a mamka Aloise Antonín (5) a Helena (6). Vedle Heleny je její syn Günter Glos. Zcela vpravo Zdeněk Hájek, manžel Růženy Hájkové. Růžena je za hlavou nevěsty. Zdeněk Hájek asi drží dceru Zdenu provdanou Nagyovou. Dítě stojící mezi ženichem a nevěstou neumím určit. Na zadní straně fotografie je nápis: Dne 28. prosince 1957. Asi den svatby.

Příběhy, historky, vyprávění.

Alois a Jarmila Glosovi bydleli kousek od domu, kde jsem vyrůstal, tedy Úžlabí 248. Se synem Aloise a Jarmily Standou jsme velmi kamarádili. Byli jsme součástí party podobně starých dětí tehdejšího Úžlabí. Standa se oženil s členkou této tehdejší party Gábinou Brenkusovou. Spolu adoptovali dceru ? Standa dnes s rodinou žije v Německu. Jeho starší sestra Jarmila žije v Německu také. Dcera Jarmila si vzala za muže Jana Martínka, který také pochází z Úžlabí. Nevím zda mají děti.

Lojza Jarmila Standa   Lojzy dcera Jarmila
Alois s Jarmilou a synem Standou. Aloise a Jarmily dcera Jarmila.
Lojza Glos   Jarmila manželka Lojzy
Lojza a Jarmila Glosovi

Otec, Lojzovi manželky, Jarmily se jmenoval Martínek. Padl ve válce. Na dochované fotografii je v německé uniformě wehrmachtu. Jarmila měla mladší sestru. Její mamka se podruhé vdala za Osvalda Hamruse. S tím měla také dceru. Jarmila tedy pocházele ze tří dcer a byla nejstarší.

Jarmila Lojzy na zábavě   Lojza Glos s vousy
Lojza a Jarmila Glosovi. Lojza s plnovousem.

Na zadní straně první fotografie je napsáno: "Zábava v Káru v hospodě, rok 67-68". Obci Úžlabí se říkalo Kár, což bude asi z německého významu dobrý. Hospoda bývala v Úžlabí-Káru v č.p. 147. Kdysi to býval zájezdní hostinec. A ještě dále v historii dům majitele místní továrny, tuším na kuchyňské hrnce a nádobí. Pokud do hospody chodil na zábavu Alois s Jarmilou, pak tam pravděpodobně chodili i moji rodiče Reinhold s Jarmilou, když bydleli v prvním domě v Úžlabí v č.p. 305. Před hospodou bývala veřejná cesta. Tedy nejkratší spojnice mezi domy č.p. 248 a č.p. 457. Po této cestě jsem se jako kluk bál chodit. Poblíž byl uvázaný vlčák u boudy a ten vždy na každého hodně štěkal. Mezi psí boudou před hostincem a cestou plot nebyl. V domě č.p. 248 jsme bydleli s rodiči jako v druhém domě v Úžlabí. V č.p. 457 bydlel strýc Alois s rodinou.
Na druhé fotografii je strýc Alois s plnovousem. Takto si ho pamatuji jako kluk. Plnovous si nechal narůst na znamení nesouhlasu s okupací Československa sovětskými vojsky kolem roku 1968. Podobně se zachovala sposta mužů.

Lojza Glos s kamerou   Lojza Glos s harmonikou
Lojza s 16 mm černobílou kamerou. Lojza s harmonikou.

16 mm kamera na první fotografii patřila společenskému Hornickému domu v Habartově. Pro kulturní dům ji zakoupila "šachta". Šachta se lidově říkalo dolu Dukla, kde se těžilo hnědé uhlí. Lojza byl od šedesátých let vedoucím Hornického domu. Kameru v té době téměř nikdo nevlastnil. Sestříhané věci z natáčení bývaly součástí kulturního týdeníku promítaného v kině v Habartově. Kino patřilo k Hornickému domu. Lojza údajně natočil i příjezd sovětských vojsk v šedesátémosmém roce.
Na druhé fotografii je Alois s harmonikou. Nikdy jsem ho osobně neviděl hrát. Příjmení Glos je polsky "hlas". Po předcích se v rodině dědí hudební nadání. To zdědil můj bratr Renda (2) a jeho syn Jaromír. Stejně tak syn Aloise, můj bratranec, Standa. Standa a kluci z Úžlabí se naučili hrát na různé nástroje. Kytaru, banjo, basu ... Jezdili na různá setkání i na koncerty. Párkrát jsem u hraní byl.
Lojza se jako kulturní pracovník staral o mládež, kterou doprovázel na tábory i do zahraničí. Vlastní plachetnici a má kapitánské doklady jako já.
Rok 1968 znamenal obrat v názorech a postojích, který vedl ke strátě pozice kulturního pracovníka
Po revoluci v osmdesátémdevátém se vrátil do veřejného života. Dělal místostarostu na obecním úřadě v Habartově. Pomáhal založit firmu Ept kde působil jako jednatel a je dodnes čestným členem.
Z poslechnutých příběhů a fotografií vyplývá, že Lojza měl z rodiny mého otce asi nejzajímavější život.

Jan a Jarmila Martínkovi 
Dcera Aloise Jarmila provdaná za Jana Martínka

Sestřenice Jarmila je o osm let starší než Robert Glos (1). Mnoho vzpomínek na ni nemám. Se svým mužem emigrovala v osmdesátých letech do Němeccka, kde dosud s rodinou žijí. Narodily se jim dcery Petra a Martina. Martina má syna Antona a dceru Hanu.
Fotografii bratrance Standy nemám, možná ji získám. Standa si vzal za ženu Gábinu rozenou Brenkusovou. Spolu také odešli do Německa. Adoptovali dceru ?
Po odchodu mého otce od rodiny, kolem mého 13 roku, kontakty do širší rodiny Glosů ustaly. Mnoho příbuzných jsem desetiletí neviděl. V roce 2020 jsme na inline okruhu poblíž vodní nádrže Medard u Úžlabí potkali skupinu lidí. Jedna z žen se zeptala mého syna Richarda zda není Glos. Přišlu mu to divné a tak mi to řekl. Zastavil jsem se u nich a s údivem zjistil, že se jedná o bratrance Standu Glose, jeho ženu Gábinu, adoptovanou dceru ? a rodiče Gábiny. Po letech jsem je nepoznal. Oni mě asi také ne. Proto ten dotaz na syna, zda není Glos. Richard je mi podobný a vypadá jako já ve věku, kdy jsme se vídali naposledy. Brenkusovi a starší sestra Gábiny Hana dosud žijí v Úžlabí.

Robert Glos, v Kralupech nad Vltavou, 2. prosince 2022 kolem půlnoci.